! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
15 Kas 2010

Kim bu sanatçı?

İsimsiz sokak sanatçısı, 100 bin dolarlık ödüle layık görüldü.

Kim olduğuna dair kesin bilgiler bulunmayan sanatçının yaklaşımı gerçekten çok hoş. Fakir semtleri dolaşıp orada yaşayan insanların yüzlerini/gözlerini çekerek devasa boyutta baskılar yaptırıp yine belirli yerlere bunları izinli izinsiz asarak orada yaşayan insanlara dikkat çekiyor. Gen yaına karşın (27) gizli adından epce bahsettirmeyi başaran sanatçıyı kutluyoruz, daha nice sokak sergilerine diyoruz.


Radikal'in haberi
Adı sadece JR olarak anılıyor. 27 yaşında ve Fransız olduğu biliniyor. Dünyanın en harap kenar mahallelerinden bazılarını ürkünç, devasa fotoğraflarıyla dönüştürüyor. Ve şimdi 100 bin dolarlık (yaklaşık 144 bin TL) hayırseverlik ödülünün sahibi. Ödülü veren TED, yayılmaya değer fikirlere adanmış kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. Adını ilki 1984’te ABD, California’da düzenlenen konferanstan alan organizasyon, işe teknoloji, eğlence ve tasarım dünyasından insanları bir araya getirerek başlasa da yelpazesi giderek genişledi.

Bu yılki ödül sahiplerinden biri olan Parisli sanatçı, yoksulluk içinde yaşayan insanların yüzlerinin fotoğraflarını çekiyor ve bu kareleri büyütüp çatı ve duvarlara yapıştırıyor. Taktikleri her zaman yasal değil: Daha bu hafta başında Çin’de fotoğraf yapıştırdığı için tutuklanıp serbest bırakılmışlığı var. Ödül için seçildiğine çok şaşırdığını ve bir sonraki projesinin ne olacağını bilmediğini söyleyen sanatçı, unutulmuş semtlere enerji vermeyi ve birleştirmeyi, insanları düşündürmeyi amaçladığını söylüyor.

JR, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerde yaptığı sarsıcı duvar resimleriyle adını duyuran ve gerçek kimliği bilinmeyen ‘Banksy’ rumuzlu grafiti sanatçısını akla getiriyor. ‘Gerilla sanatçı’ olarak anılan Banksy, eserlerinde savaş karşıtı, hayvan hakları destekçisi ve anti kapitalist mesajlar veriyor. Ününe rağmen büyük firmalardan gelen cazip teklifleri geri çeviren sanatçı, reddettiği her teklifle daha çok ünleniyor.

1 Yorum:

Namlu dedi ki... 23 Kasım 2010 15:06  

Orjinal bir fikir. Helal olsun.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......