! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
16th Festival on Wheels
Festival Takvimi
3–9 Aralık 2010, Ankara
10–16 Aralık 2010, Artvin
16–19 Aralık 2010, Ordu

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Belediyesi ve Ordu Valiliği’nin katkılarıyla düzenlenecek olan 16. Gezici Festival, 3-19 Aralık tarihleri arasında sırasıyla Ankara (3-9 Aralık), Artvin (10-16 Aralık) ve Ordu (16-19 Aralık) illerinde konaklayacak. Festival’in bu yılki teması ise “Darbe!” Bu yıl 10 Film Altın Boğa için yarışacak.

16. Gezici Festival’de Sofia Coppola’nın Altın Aslan ödüllü filmi Başka Bir Yerde’nin Ankara’daki ilk gösterimi olacak. Festival’in programında Costa Gavras’ın başyapıtlarından Kayıp da yer alıyor. Z–Ölümsüz (1969), Müzik Kutusu (Music Box, 1989), Amin (Amen, 2002) gibi filmleriyle de tanıdığımız usta yönetmen Costa Gavras’ın başyapıtlarından sayılan Kayıp (Missing, 1982), Pinochet diktatörlüğü yönetimi altındaki Şili’de gözaltına alındıktan sonra “kaybolan” gazeteci oğlunu arayan Amerikalı babanın hikâyesini anlatıyor. Kayıp, Cannes’da En İyi Film Ödülü’nü Şerif Gören’in Yol (1982) filmiyle paylaşmış ve “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Oscar kazanmıştı. Politik sinemanın en önemli örneklerinden biri sayılan filmi yıllar sonra sinemada izlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat!


Uygunadım Hayatlar!
Bu yıl “Darbe!” temasıyla yola çıkacak Gezici Festival’in yeni keşiflere olanak sağlayan yarışmalı bölümü geçen yıl olduğu gibi Artvin’de yapılacak. Peru’dan Macaristan’a, Çin’den Romanya’ya toplam 10 film Altın Boğa Ödülü için yarışacak.


12 Eylül askeri darbesinin 30. yıldönümünde Gezici Festival, “Darbe!” temasıyla yola çıkıyor. Yalnızca Türkiye’de değil Portekiz’den Şili’ye, Arjantin’den Brezilya ve Yunanistan’a askeri darbelerin birçok ülkenin geleceğini nasıl kararttığını ve insan hayatlarını yok ettiğini anlatan filmlerden oluşan “Uygunadım Hayatlar!” bölümünde; Costa Gavras’ın 1973’te Pinochet diktatörlüğü yönetimi altındaki Şili’de gözaltına alındıktan sonra “kaybolan” gazeteci oğlunu arayan Amerikalı babanın hikâyesini anlatan 1982 tarihli klasiği Kayıp (Missing), siyasi suçlu olarak aranan anne ve babası tarafından dedesine bırakılan 10 yaşındaki Mauro’nun gözünden 1970 Brezilyasını sunan Annemler Tatilde (The Year My Parents Went On Vacation, 2006) gibi kurmaca uzun filmlerin yanı sıra, Susana Sousa Dias’ın Portekiz’de 48 yıl sürmüş askeri rejim döneminin siyasi mahkûmlarıyla yapılmış görüşmeleri kendine özgü ve yenilikçi bir sinema dili kullanarak çektiği 48 (48, 2009), Elizabeth Farnsworth ve Patricio Lanfranco’nun birlikte yönettikleri, 1988 yılına kadar Pinochet yanlısı olan Şilili yargıç Juan Guzmán’ın diktatör Pinochet’nin adalet karşısına çıkması için verdiği mücadeleyi anlatan Yargıç ve General (The Judge and the General, 200 adlı belgeselleri gösterilecek.


Bölümün 12 Eylül darbesini konu alan filmleri ise; Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez’in birlikte yönettikleri, bir Güney kasabasında askeri yönetime ayak uydurmaya çalışan kasaba halkı ve bir müzik grubu üzerinden dönemin trajikomik olaylarını anlatan Beynelmilel (2006) ve dünya prömiyeri Locarno Film Festivali’nde yapılan Özlem Sulak imzalı 12 Eylül (2010).


Uluslararası Altın Boğa Yarışması Artvin'de
16. Gezici Festival’in yeni keşiflere olanak sağlayan yarışmalı bölümünde bu yıl Peru’dan Macaristan’a, Çin’den Romanya’ya toplam 10 film yer alıyor. Festival’in Artvin ayağında Altın Boğa Ödülü için yarışacak filmler şöyle: Szabolcs Hajdu’nun yönettiği ve şaşırtıcı senaryosuyla belleklerde iz bırakacak Bibliyotek Pascal (Bibliotheque Pascal, 2010), Ágnes Kocsis’in Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü’nü kazanan filmi Adrienn Pal (2010), Perulu yönetmen kardeşler Daniel ve Diego Vega’nın ilk yönetmenlik denemeleri Ekim (October, 2010), Olivier Masset-Depasse’ın 13 yaşındaki oğluyla Belçika’da kaçak yaşayan Rusyalı bir kadının yaşadıklarını anlattığı etkileyici draması İllegal (Illegal, 2010), Çinli yönetmen Xiaoshuai Wang’ın Cannes’da Altın Palmiye için yarışan, merakla beklenen son filmi Çongçing’de Hüzün (Chongqing Blues, 2010), Taylandlı yönetmen Anocha Suwichakornpong’un aile, sınıf, yaşam döngüsü ve politika üzerine ilginç bir meditasyon etkisi yaratan, Rotterdam’dan Kaplan Ödüllü filmi Sıradan Bir Hayat (Mundane History, 2009), Veiko Õunpuu’nun Avrupa Film Ödülleri’nin en güçlü adaylarından Aziz Antuan’ın Günahı (Temptation of St Tony, 2010)... Yarışmada Türkiye’yi Seren Yüce’nin Antalya’dan En İyi Film ve En İyi Yönetmen Ödülü’yle dönen filmi Çoğunluk (2010) ve Tayfun Pirselimoğlu’nun görüntüleri ve senaryosuyla merak uyandıran son filmi Saç (2010) temsil edecek.


Vizyon öncesi Festivalde
Festival’in vizyon öncesi sürprizleri yine dikkat çekici. Sofia Coppola'nın Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan Ödülü'nü kazanan filmi Başka Bir Yerde (Somewhere, 2010), Stephen Dorff ve Elle Fanning’in usta oyunculukları, dokusu ve ruhuyla bu yılın en iyi filmlerinden biri sayılıyor. Fransız Yeni Dalgası’nın unutulmaz yönetmeni Jean-Luc Godard’ın son filmi Sosyalizm (Film Socialism, 2010) “fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir” aforizmasından yola çıkıyor ve Akdeniz limanlarına uğrayan bir geminin ilginç yolcuları arasındaki konuşmalar üzerinden ilerliyor. Başka Bir Yerde ve Sosyalizm Ankara’da ilk kez Gezici Festival’de gösterilecek.


Kuzeyin Sesleri
Kısa film tutkunlarının yakından tanıdıkları, 30’dan fazla ödüle sahip İsveçli ikili Ola Simonsson ve Johannes Stjarne Nilsson’un filmleri 16. Gezici Festival’in en heyecanla beklenen bölümlerinden biri olacak. İlk konulu uzun filmleri Sound of Noise’la bu yıl Cannes’dan ödülle dönen ikilinin kült kısa filmleri Bir Daire ve Altı Davulcu İçin Müzik (Music for One Apartment and Six Drummers, 2001), Rienne Oteli (Hotel Rienne, 2002) ve Kadın ve Gramafon’un (Woman and the Gramaphone, 2006) da programda yer alacağını özellikle belirtelim.


Kentten Kasabaya Hayatlar
Festival’in bu yıla özel olarak hazırladığı “Kentinde Mülteci” bölümünde, kentsel dönüşüm projelerinin kent haritası kadar insanların hayatlarını da değiştirdiğini anlatan iki önemli belgesel gösterilecek. Astrid Heubrandtner’in şimdi harap bir halde olan Sulukule’nin yıkılma sürecini yaşayanlarının gözünden sunan filmi Evim Sulukulede’ydi (My House Stood in Sulukule, 2010) ve Sophia Tzavella’nın 25 yıl önce komünist hükümetin yüksek ideallerle inşa ettiği, insanların konforu ve görkeminden etkilenerek adına “Cennet Oteli” dedikleri bir yerleşim alanının bugün nasıl da “Kayıp Cennet”e dönüştüğünü anlatan filmi Cennet Oteli (Paradise Hotel, 2010) Türkiye’nin de gündeminden düşmeyen kentsel dönüşüm projelerini sorgulamamızı sağlayacak.

Yıllardır “taşra”yı kendisine sıla edinen Gezici Festival taşraya bakmayı da ihmal etmiyor ve bu yıl programına aldığı bir bölüm ve yayıma hazırladığı bir kitapla taşraya bir anlamda borcunu ödüyor. Editörlüğünü Tül Akbal ve Aslı Güneş’in yaptığı, Çitlembik Yayınları’ndan çıkacak olan Taşrada Var Bir Zaman adlı kitapta Jale Parla’dan Tanıl Bora’ya, Fatih Özgüven’den Necla Algan’a, Behçet Güleryüz’den Aslı Kayhan’a pek çok yazar kültür ve sanatta taşra imgesini irdeleyecek.

Ayrıca
16. Gezici Festival’in programında ayrıca, Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini bir araya getiren “Türkiye Sineması 2010”, aralarında Niki Caro, Grant Lahood gibi ustaların kısa filmlerinin de bulunduğu “Kısaca Yeni Zelanda”, Festival’in olmazsa olmazları “Kısa İyidir” ve “Çocuk Filmleri” bölümleri de yer alacak.

Festival’in sözel bölümleri de heyecan verici. 4 Aralık Cumartesi günü Mithat Sancar’ın moderatörlüğünde yapılacak “Darbe, Sinema ve Bellek” başlıklı panelde Beynelmilel filminin yönetmenlerinden Sırrı Süreyya Önder, 12 Eylül belgeselinin yönetmeni Özlem Sulak ve sosyalist aktivist, yayıncı ve yazar Ertuğrul Kürkçü konuşmacı olarak katılacaklar. “Taşrada Var Bir Zaman” konulu panele ise yönetmen Zeki Demirkubuz ve Toplum&Bilim dergisinin yayın yönetmeni Tanıl Bora konuşmacı olarak katılacaklar. “Kentinde Mülteci” bölümü altında ise Evim Sulukulede’ydi filminin yönetmeni Astrid Heubrandtner ve Sulukule Platformu aktivistlerinin katılacağı bir söyleşi düzenlenecek.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
Uğur Yüksel
Gezici Festival / Festival on Wheels
Medya Koordinatörü / Media Coordinator

Abay Kunanbay Cad. 20/11 06700 Kavaklidere Ankara, Türkiye
T: +90 312 466 34 84 F: +90 312 466 43 31

NOT:
Alman Kültür Merkezi ve Büyülü Fenerdeki kısa Film gösterimleri ücretsizdir.
www.gezicifestival.org

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......