! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Meral Özdemir
Diyarbakır'da, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Diyarbakırlı şair Ahmet Arif adına Müze Kütüphane oluşturulacak. ''Bir ben uyumadım, Kaç leylim bahar, Hasretinden prangalar eskittim'' veya ''Beşikler vermişim Nuh'a, Salıncaklar, hamaklar, Havva Ana'n dünkü çocuk sayılır, Anadoluyum ben, Tanıyor musun ?'' dizelerini kaleme alan Diyarbakırlı şair Ahmet Arif'in adı, Sur ilçesinde Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı'nın kullandığı, 300 metrekarelik, 6 odalı geniş avlulu, kentin sivil mimari özelliğini yansıtan eski bir Diyarbakır evinin ''Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi''ne dönüştürülmesiyle bir kez daha ölümsüzleşecek.

Müze kütüphanede, Arif'in eserlerinin yanı sıra Diyarbakırlı edebiyatçıların eserleri, sanatsal kişiliklerini yansıtan objeler de sergilenecek. Mekanda ayrıca edebiyat günleri, söyleşi, şiir okumaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Semra Atınç, Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı tarafından kullanılan yapının Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi şekline dönüştürülmesi ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere bir ekiple kente geldiğini söyledi.

Atınç, yurt dışında uygulaması yaygın olan edebiyat müze kütüphanesi oluşturma çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu:
''Genel Müdürümüz Prof. Dr. Onur Bilge Kula'nın özgün bir projesidir. Ve burada Diyarbakır ile anılan, bir dönem, daha sonraki dönemlerde de gençliği arkasından sürüklemiş olan ünlü şairimiz Ahmet Arif adına bir edebiyat müze kütüphanesi oluşturacağız. Ancak burada sadece Ahmet Arif ile ilgili eserler değil, Diyarbakır'da yaşamış ya da doğmuş yazar ve şairlerimizin eserlerini de müze kütüphanede toplayacağız. Ayrıca bulabildiğimiz taktirde bu yazar ve şairlerimiz ile ilgili etnografik olmayan sanatsal kişiliklerine yönelik objeleri toplamaya çalışacağız. Onları da burada sergileyeceğiz. Mekan ayrıca bir kültür ve sanat merkezi olarak da görev yapacak. Müze kütüphane mart ayında hizmete sunulacak.'' AA

AHMET ARİF
21 Nisan 1927′de Diyarbakır’da doğan Ahmed Arif Diyarbakır Lisesi mezunu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde okudu. 1940-1955 yılları arasında değişik dergilerde yayınladığı şiirlerinde kullandığı kendine has lirizmi ve hayal gücüyle Türk Edebiyatındaki yerini alan, Türkçeyi en iyi kullanan şairlerden biri olan Arif, şiirlerinin toplandığı tek kitabı ”Hasretinden Prangalar Eskittim” 1968′de yayınlandı. Eserleri çeşitli sanatçılar tarafından bestelenmiş Arif, 1991 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......