! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Şair anlatıcılığından sıkılır kimi zaman. Anlatmak istemez artık, şimdiye kadar söyledikleri ona bir fayda getirmemiştir aksine hep götürmüştür kendisinden. Şair Osip Mandelstam da bu şiirinde anlatımcı rolümden çıkıp, toplamadığı böğürtlenleri toplamak istiyor artık.
Kimseye Bir Şey Söyleme

Kimseye bir şey söyleme.
bütün gördüklerini unut,
kuşu, yaşlı kadını, kafesi
ve bütün ötekileri.

Yoksa titremeye başlarsın
ağzını açar açmaz
günün ilk aydınlığında
çam pürleri gibi.

Kulübedeki eşek arısını görürsün,
kalem kutusuyla mürekkep lekelerini
ya da o korudaki
toplamadığın böğürtlenleri.

Osip Mandelstam
(Tiflis, Ekim 1930)
Çeviri: Cevat Çapan


Biyografi:
(1891 - 1938)
Akmeist okulun kurucularından Rus şair ve denemeci.

Mandelstam, varlıklı bir Yahudi ailesinin oğlu olarak Varşova'da doğdu. Deri ticaretiyle uğraşan babası bulundukları yerden göç etmek için özel bir izin aldı. Osip'in doğumundan sonra St.Petersburg'a göç ettiler. Mandelstam 1900'da, hem de Tenishevsky okuluna girdi, Rusya'nın (ve Sovyetlerin) Vladimir Nabokov ve diğer önemli figürlerini yetiştiren bir okuldu. Onun ilk şiirleri 1907 yılında okul almanağında basıldı.

Nisan 1908'de Sorbonne'a edebiyat ve felsefe öğrenimi görmek için gitmeye karar verdi. Ama ertesi yıl Heidelberg Üniversitesine girmek için ayrıldı. 1911'de metodizm üzerinde çalışmak için St. Petersburg Üniversitesine girdi.

Mandelstam'ın şiiri, ilk Rus devriminden sonra keskin bir şekilde popülistdi, simgeci tasvirlerle yakından ilgiliydi. 1911'de O ve birkaç genç Rus şairi, Şairler loncasını (Rusça: Цех Поэтов, Tsekh Poetov) oluşturdu. Nikolay Gumilyov ve Sergei Gorodetsky'in resmi liderliğinin altında oluşan bu grup Akmeistlerin özünü oluşturacaktı.

1922'de yeni evlendiği eşi Nadezha Mandelstam ile Moskova'ya yerleşti. Toplama şiirlerinin olduğu Tristia Berlin'de yayımlandı. Ondan sonra birkaç yıl boyunca, neredeyse tamamen, şiiri bıraktı. Denemeler, edebi eleştiriler, anılar, kısa düzyazılar yazmaya odaklandı. Gündelik işlerle uğraştı, 6 yılda 19 kitap çevirdi sonra bir gazete için muhabir olarak çalıştı.

Mandelstam'ın konformist olmayan, düzene karşı tavrı, onun yavaş yavaş kaynayan yüzeyden uzak kalamamasını sağladı.1933 sonbaharında Stalin Epigramı olarak ünlenmiş olmasından dolayı zorluklar yaşadı.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......