! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Mehmet Aksoy'un yaptığı İnsanlık Anıtı heykeli, insanlık ayıbına nasıl dönüşür?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Kars'a yaptığı ziyaretinde hayâl edemediği bir şeyle karşılaşmış ve tanımlayamadığı için de ucube yakıştırması yapmış.

Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında: Hasan Harakani'nin türbesinin hemen yanı başında bir ucube oraya koymuşlar. Bir garip bir şey dikmişler. demiş. İki taraflı bakıldığında Aksoy'un yaptığı heykel ilk bakışta anlaşılır, kavranır bir şey değil ve diğer tarafta da bu anlamsızlığın içinden çıkmak için ucube yakıştırması yapan bir başbakan var. Sanatçı diliyle bakıldığında İnsanlık Anıtı heykeli gayet güzel ve manidar bir forma ve bütünlüğe sahip, adına da yakışır bir estetiği var bence. Görüntüleri biraz inceleyince sanatçının düşüncesi ve orada bulunması istenen bir insanlık anıtı heykeline gayet güzel oturan bir düşünce fakat sorun alan dışı birinin ya da herhangi bir vatandaşın bu heykelin dilini okuyamamasında yatıyor. Yani başbakan anlamlandıramadığı için ucube diyip işin içinden çıkmak istiyor. Tâbi heykelin yakınlarında bulunan Hasan Harakani türbesi de bu yakıştırmayı yapmasının nedenlerinden biridir ama gelin görün ki yaklaşım şekli hayli bozuktur. İnsanın yorum yaptığı bir konuda (üstelik bu konu sanat olduğunda) ortak bir dil bulmaya çalışması daha doğru olur. Herkesin sanattan, sanatçılar kadar anlaması beklenemez fakat sanatın dilini de bir sanat eleştirmeni edasında herkes yapamaz, yapmamalı. Bilmiyorsan ya susacaksın ya da onu anlamak için çaba harcayacaksın. Aksi hâlde doğadaki tüm sevimsiz şekil ve hayvanatların gerekliliği anlaşılmazdı. Başbakanın sorunu, başbakan olmasıdır ve ortak bir dil bulmaya çalışmamasıdır.


Radikal'deki haber:
09.01.2011

Eski Kültür Bakanı, CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı’nı "ucube"ye benzetmesine tepki gösterdi.

Karakaş yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın sözünü geri alması gerektiğini belirterek, “Başbakan Erdoğan’ın Kars’ta yaptığı konuşmada dünyaca tanınan heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı İnsanlık Anıtı’nı ‘ucube’ diye nitelemesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu son derece talihsiz bir ifadedir“ dedi. Ucubenin sözlük anlamının “çok acayip, şaşılacak kadar çirkin olan şey” demek olduğunu hatırlatan Karakaş, “Aksoy’un heykeli ise ne acayip ne de çirkindir. Tam aksine son derece anlamlı ve estetik olan bir yapıttır” dedi. Karakaş, Kars’ta yapılan bu İnsanlık Anıtı’nın, savaşa karşı barışı, kine ve kışkırtmalara karşı insanlığı savunan ve bu içeriği ile de soykırım anıtlarının zıttı olan bir anıt olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Ve bu anıt geçmişte savaşanlardan çok çekmiş olan, caddeleri heykellerle dolu olan Kars’a çok yakışmaktadır. Başbakan’ın, Hükümetin ve Kars Belediyesi’nin heykelle ilgili hukuki sorunların aşılmasına yardımcı olacak yerde, onu yıkmaya, ortadan kaldırmaya çalışmaları son derece yanlış ve endişe vericidir. Başbakan’ı bu yanlıştan dönmeye ve ülkemizin yetiştirdiği önde gelen heykeltıraşlarımızdan olan Mehmet Aksoy’dan özür dilemeye davet ediyorum.” (ANKA)


TEPKİYE NEDEN OLAN HABER BÖYLEYDİ:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kars Sarıkamış'taki önceki Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından yaptırılan; ancak yarım kalan İnsanlık Anıtı'nı 'ucubeye' benzeterek, belediyenin burayı yıkacağını ve yerine de güzel bir park yapacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, İnsanlık Anıtı'nı eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bir şeyi daha vurgulayacağım: Hasan Harakani'nin türbesinin hemen yanı başında bir ucube oraya koymuşlar. Bir garip bir şey dikmişler. Tabi bu oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkarane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez.

Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. Bunu süratle bekliyoruz. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz.

O çevreyi istimlak ederek, o bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir."

2 Yorum:

N.Narda dedi ki... 12 Ocak 2011 23:40  

başbakanın o şekilde söylemesi bence de hiç uygun değildi, eseri bilmiyor gibiydi, ama öyleyse konuşmadan önce bilgi edinmeliydi.

Ömero dedi ki... 17 Ocak 2011 00:20  

Başbakan farıcıma ucube dedi. Hâlbuki müsaade etselerdi, kanadını tüyünü düzüp keklik olacaktı. Başbakan onun keklik olacağını göremedi onu okuyamadı. Aslında haklı. Sanat düz mantıkla, politik mantıkla anlaşılacak idrak edilecek ve giderek dilde ifadesini bulacak bir şey değil. Heykel sanatı form diliyle konuşur. Bu dili öğrenmek, alfabesini, kodlarını çözmek bir kültür ve görgü işidir. Bir uğraşı ve eğitimi gerektirir.

Politik arenanın çirkinliği her şeyin politik rant sağlayan bir meta olarak algılanması ve maalesef sanatın da acımasızca ve kaba bir
şekilde bu arenaya çekilmek istenmesi Türkiye sanatı ve sanat kültürü adına bir kayıp bir düşmanlıktır. Başbakanımız vicdanını göğsünde taşımıyor, iktidar koltuğunun arkasında saklamış, görünmüyor. Görünen ve gösterdiği yalnızca güç...

Yarın ahrette kalbi ağırlaşmış olarak terazinin kefesine konacak. Biliyorsunuz terazinin öteki tefesinde bir tüy var, kalbin tüyden hafif olması gerekiyor, o tüy belki de benim kekliğin tüyü olur.

Kalbinizi, vicdanınızı ağırlaştırmayın Sayın Başbakanım.

Bakın bir sürü bakanlarınız var, danışmanlarınız var, kültür bakanınız var. Bu heykel hakkında sizi bilgilendirsinler. Kulaktan dolma gerçek olmayan enformasyonlarla konuşmamış olursunuz.

Sarıkamış'ta, Kars'ta, Çanakkale'de ölen tüm şehitlerimizin barış arzularını, ruhlarını göğe yükseltiyor bu anıt. Savaşları mahkûm ediyor. İnsan olma yolunda ilerleme kaydetmek istiyorsak; barış içinde yan yana yaşamak, hayatı daha derinden anlamlı hoşgörü içinde
birbirimizi kucaklamak gerekir duygusunu veriyor...

Böyle bir içerikteki heykele Başbakanın karşı olacağını düşünemiyorum. Heykel ortadan ikiye bölünmüş bir insanın bölünen parçaların karşı
karşıya konularak kendi kendine düşman edilmesini simgeliyor. Aralarındaki boşluk bir duvar gibi onları ayırıyor. Boşlukta uzanan el
insanlığa uzanıyormuş gibi tutulmayı bekliyor. Bu el şuanda heykel yapımı durdurulduğu için yerde yerine takılmayı bekliyor.

Yapılması bitmeyen engellenen bir parçada insani vicdanı sembolize eden göz ve ondan savaşların acısıyla akan gözyaşı...

Heykelin şu anda yarısının kabası bitmiş durumda, bu dört senelik bir emeğe mal oldu. BU HEYKEL YIKILIR MI? Yıkılırsa ne olur?

Fizik olarak yıkılması çok zor. Öyle kepçeyle ,dozerle yıkılacak bir şey değil. Normal betondan üç misli daha dayanıklı akışkan beton
içinde çelik borular ve güçlü bir demir konstriksiyon var. 1500 ton ağırlığında uçurumun kenarında bazalt kütlelerin üzerinde duruyor.
Altında bir tavya var. Ancak C4 ya da dinamitle patlatılabilir. Bu da Türkiye'de ve Dünya'da büyük tepkilere sebep olur. Taliban'ın Buda heykellerinin yıkımı eyleminden farksız olur. Bu davranış ikiyüzlü bir dış politika demektir. İnandırıcılığımız kalmaz. Bir yandan
dışarıda barış çabaları gösterirken arabuluculuklar yaparken öte yandan barış öneren bir heykeli yıkamazsınız. Ayrıca yurtta ve dünyada sanatsever kamuoyu her yerde karşılarına dikilir. Siz en iyisi beni bırakın da heykeli tamamlayayım. Bana sahip çıkın, heykele sahip çıkın, barışa sahip çıkın...
Benim kafamı meşgul etmeyin, bırakın da heykelimi yapayım.

Mehmet Aksoy
Odatv.com

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......