! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
MEHMET AKSOY’UN “İNSANLIK ANITI” HEYKELİ CUMHURİYETİN AYDINLIK YÜZÜDÜR YIKILAMAZ.

Kars ilinde bulunan ve Heykeltraş Mehmet Aksoy’un henüz bitirilmemiş “İnsanlık Anıtı’’, topluma gözdağı vermek istercesine yıkılmak istenmektedir.Otuz metreye ulaşan anıtın yıkılması, ülkemizi Taliban yönetimi ile özdeşleştirecek bu da ülkemize yapılacak en büyük haksızlık olacaktır.

Bilindiği gibi dünyanın ilk heykel okulu Anadolu’da Yasemek’tedir. Türkler heykeli, rölyefi, lahiti, freskoyu kırmak ve tahrip etmek yerine her zaman korumuşlardır.

Sayın Başbakan’a ve diğer yetkililere çağrımız şudur;
Eğer kaldırılması gereken heykeller varsa estetik açıdan kararlar alınmalı ve bu kararı verecek olanlar sadece devleti yönetenler olmamalıdır. Kötü ekonominin ezici baskısına rağmen hala sanat eseri üretmek için özveriyle çalışan ve bu ülkenin yüz akı olan sanatçılara destek verilmeli, tüm dünyanın tanıdığı heykeltraşlar ve ressamlar yetişmesinin koşulları hazırlanmalıdır. Heykeltraş Mehmet Aksoy’un “İnsanlık Anıtı” rahat bırakılmalı, Tamamlanması bir an önce sağlanmalıdır.
Saygılarımızla.

5 Ocak 2011
Önder Aydın
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Yön.Kur.a.Bşk.
Yasemek

Yasemek Açık Hava Müzesi - Gaziantep
Yesemek Açık Hava Müzesi Gaziantep, İslahiye ilçesine 23 km. uzaklıktaki yamaç üzerinde bulunmaktadır. Karatepe Sırtı ismi ile anılan bu yamaç aynı zamanda Kurt Dağı’nın güney uzantısını oluşturmaktadır.

Yesemek Heykel yapım Atölyesi ilk kez Hitit döneminde I.Şuppilluma zamanında (MÖ1375-1335) işletmeye açılmış ve yöredeki yerli halk Huriler burada çalıştırılmıştır.Hitilerden sonraki dönemlere ait ele geçen heykellerde Asur ve Suriye etkileri de görülmektedir. Sonraki dönemlerde bu bölgeye gelen Aramiler heykellere kendi kültürlerini yansıtmışlardır. Bu nedenle de Yesemek Heykel Atölyesi çeşitli devletlerin, çeşitli kültürlerini yansıtan önemli bir merkezdir. Ancak buradaki Şam’al Krallığı MÖ.VIII.yüzyılın sonlarında Asurlular tarafından yıkıldıktan sonra heykel atölyesi önemini kaybetmiş, burada çalışanlar Yesemek’i terk etmişlerdir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetimindeki açık hava müzesinin bulunduğu yerdeki Yesemek ilk defa 1890 yılında Zincirli'de (Sam'al) kazı yapan Felix Von Lusvhan tarafından bulunmuştur. Yesemek’teki kazı çalışmaları 1958 – 1961 yılları arasında Prof. Dr. Bahadır Alkım başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülmüş ve 200'e yakın heykel ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra İlhan Temizsoy tarafından yapılan arkeolojik kazılarda 300’e yakın heykel ve heykel taslağı ortaya çıkarılmıştır. Bunun üzerine Gaziantep Müzesi Müdürlüğü çevre düzenlemesi yaparak burasını Açık Hava Müzesi haline getirmiştir.

Yesemek 100 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuş bir heykel yapım atölyesidir. Burada yapılacak heykeller önce bazalt bloklardan parçalar halinde ayrılmaktadır. Bunun için de bazalt blokları içerisinde oyuklar açılmakta, içlerine kuru ağaçlar yerleştirildikten sonra üzerlerine su dökülmektedir. Böylece şişen ağaçlar bazalt blok taşların birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır. Bundan sonra taşların yüzeyleri düzeltilmekte ve Yesemek atölyesinde istenilen şekillere getirilmektedir. Bunun için de yapılacak şeklin konturları, detayları çekiç ve kalemle çizilmekte ve özenle işlenmektedir. Günümüzde Yesemek Açık Hava Müzesinde 300’ün üzerinde yontu taslağı sergilenmektedir. Ayrıca burada sfenksler, aslanlar, çeşitli tanrılar, hayvanlar ve mimari parçalar da bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?
Müzenin İslahiye ilçesine uzaklığı 23 km, Gaziantep'e uzaklığı ise 113 km olup yolu asfalttır. Ulaşım İslahiye ilçesinden olduğu gibi Hatay'a bağlı Akbez yol ayrımından Kilis iline giden yolla da yapılmaktadır. Yesemek'e Bostanağa, Karapolat, Akınyolu ve Ortaklı köylerinden geçilerek varılabilir. Otobüs ve otomobiller için geniş park alanı mevcuttur.

Adres: Yesemek Açık Hava Müzesi,
Yesemek köyü, İslahiye-Gaziantep
Tel: (0)342 875 10 55

Ziyaret saatleri: Pazartesi dışında hergün,
Yaz döneminde (01 Mayıs-01 Ekim) 08.30-12.00/13.00-18.00 saatleri arasında;
Kış döneminde (01 Ekim-01 Mayıs) 08.00-12.00/13.00-16.30 saatleri arasında açıktır.
Bilet fiyatları: Tam bilet 2.00 YTL dir.
Park durumu: Park yeri vardır.
Satış yerleri: Yesemek taş ocağı ve heykeltıraşlık atölyesi ve Tilmen Höyük ile ilgili kitaplar satılan bir bölüm vardır.
Kaynak: www.gaziantep.com

1 Yorum:

kayyo dedi ki... 5 Şubat 2011 18:18  

Bence bir heykel yıkılacaksa,
Bir heykel estetik değilse, buna başbakan değil sanatla ilgili insanlar değerlendirmeli. Söz konusu heykel pek estetik değil bu belli. Fakat o devasa heykeli oraya yaptıran adamın hiç mi suçu yok. Sonuçta heykeli yapan adam söylenenlere göre bir heykel yapmıştır. Sanatçıyı aşşalamaktansa o heykeli oraya uygun gören belediye başkanına bişeyler söylemek lazım. Ordaki estetiksiz durum belediye başkanının eseridir.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......