! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
25 Şubat 2011 tarihin de 19:00'da açılacak olan sergide Nur Gökbulut'un farklı zamanlarda yaptığı çalışmalardan oluşan bir konsept sergilenecek.

Gökbulut, çalışmalarında kullandığı hazır malzemeleri, tıpkı bir geri dönüşüm mantığıyla yeniden işler ve onların şekil, renk, hacim ilişkilerinden yeni ifadeler oluşturur. Bu ifadeler, yeniden kullanılabilirliğin sanatsal karşılığına denk gelir. Örneğin kullanılmış ve atılmış bir karton parçasının yeniden kağıt olabilirlik durumunu, yeniden estetize edilebilir duruma taşıması söz konusudur. Bu da Gökbulut'un çalışmalarında hazır malzemenin dilini sonuna değin kullandığının ve bu geri dönüşümün estetize edilebilirliğini yalın birer göstergeler olarak izleyiciye aktırılması denebilir.
Ömer Saylık Davutoğlu


Sergi 15 Mart 2011'e kadar Liman Art Gallary'de gezilebilir.
Galeri: Cumhuriyet Cad. 59.Sk. Şeref Apt. Nu:2 - ANTALYA

Çalışmalarından örnekler: http://websitem.gazi.edu.tr/nurgok/Galeri


ŞEFFAF RESİMLER
Nur Gökbulut, resimlerinde en azla, en fazlanın nasıl ifade edilebileceğinin yollarını arıyor. Teknolojinin olanaklarını kullanmaktan da çekinmiyor. Resimlerinde atık nesneler kullanan Gökbulut, aşırı tüketimin insanları kişiliksizleştirdiği, kimliksizleştirdiği ve sıradanlaştırdığı için onaylamadığını söylüyor. Resimlerinde hemen göze çarpan şeffaflık, onlara yeni bir boyut kazandırıyor. Resimler bir tür tülbent, bir ağ, şeffaf bir çift eldiven, cam veya farklı nesnelerin arkasından görülüyor.

Objeler tıpkı düşüncelerimiz gibi katmanlar arkasından gösterilirken, bu katmalar onlara olağan üstü derinlik katıyor.

Grup resimler izleyiciye “biz değişiriz oluşuruz, hiçbir zaman olduğumuz biçimde olmayız, durduğumuz biçimde durmayız”ın etkisini veriyor.

Gökbuluta göre "Yüzey asla kendisi değildir, her yüzeyin arkası ve önü vardır. Ayrıca bizim göremediğimiz derinlikleri de…"

İnsanı etkileyen, şeffaf derinliklerle birlikte minimalist çizgiler izleyiciyi içine çekiveren özellikler arasında. O yüzeyden geniş yüzeydeki tek nokta, izleyicide şok etkisi yapabiliyor. Gökbulut; “Bir şeyi en azla nasıl ifade edebilirim kaygısını hep içimde taşıyorum… Bu az’ı yakaladığım zaman durmak istiyorum” diyor.
Ertuğrul Algan (Artist, Nisan/2008)

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......