! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Sovyetler Birliği - 1926 - Siyah Beyaz - 35mm (Sessiz)

!f İstanbul 10. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde 19 Şubat Cumartesi gecesi Kürtleri anlatan ilk film olarak bilinen 1927 yapımı Zare, canlı müzik eşliğinde gösterilecek.

Festival ilk defa geçen sene “Açılım” bölümü altında başlattığı süreci bu yıl “Açılıma Devam” bölümüyle devam ettiriyor. Bölüm kapsamında izleyici ile buluşacak filmlerden biri ise Kürtleri anlatan ilk film olarak kabul edilen 1927 tarihli Ermeni yapımı film Zare.

Filmin kopyası bir kereliğine mahsus olmak üzere Ermenistan'dan özel izinle çıkarıldı ve festival kapsamında 19 Şubat Cumartesi 19:30'da AFM Fitaş'ta yapılacak gösterimle ilk ve son kez !f izleyicileriyle buluşacak.

16 Nisan 1923 Ermenistan sinemasının doğum tarihi olarak verilir. Bu sinemanın iki önemli kurucularından biri de Zare filminin yönetmeni Hamo Beknazarian. Kürtlerin bugün Laçin bölgesi olarak adlandırılan, Sovyetler Birliği döneminde Kızıl Kürdistan olarak da bilinen bu bölgede 13. yüzyıldan itibaren yaşamaya başladığı ama özellikle 18. yüzyılda dini sebeplerin etkisiyle çok sayıda Yezidi Kürt’ün Anadolu’dan ayrılmak zorunda kalarak bölgeye yerleştiği bilinir. Kürt yönetmen Hiner Saleem’in 2003 tarihli filmi Vodka Limon ile beyazperdeye taşıdığı Yezidi köyüne benzeyen bir köyde geçen ve Ermeni sinemasının gözbebeği olarak görülen Zare,1915 tarihli bir Kürt hikâyesini işliyor. Bir Yezidi Kürt köyünde geçen trajik aşk öyküsünü konu alan film, Kürt sinema tarihinde, kendilerini beyazperdeye taşıyan ilk film olarak kabul edilmekte. Filmde Çarlık Rusyası hızla çökmekte, 1917 devriminin ön sancıları yaşanmaktadır. Aynı köyde yaşayan Kürt kızı Zare ile çobanlık yaparak geçinen sevgilisi Seydo’nun birbirlerine olan aşkına engel Zare’yi kendine kuma olarak getirmek isteyen köyün ağası Temur’dur. Muhteşem görüntüleri ile Hayastan’dan Kürdistan’a eşsiz ve sessiz bir armağandır Zare. 85. yaşına İstanbul’da Kürt sanatçı Tara Jaff’ın arp ile çalacağı canlı müzik eşliğinde yapılacak gösterimle giriyor.
- Mustafa Gündoğdu (Londra Kürt Filmler Festivali Yönetmeni)

Yönetmen Hakkında
Hamo Beknazarian
Hamo Beknazaryan 1891 yılında Erivan, Ermenistan ’da doğdu. 1917 devrimi sonrası Gürcistan’a gitti, burada bir sinema departmanı geliştirdi ve yönetmenlik kariyerine başladı. Beknazaryan 1925 yılında ilk Ermenice filmi olan Namus’u çekti ve Ermenistan’a yerleşti .Zare yaptığı ikinci Ermenice filmdir. Daniel Dzuni ile birlikte Ermenistan sinemasının iki önemli kurucusundan biri olarak kabul edilir. 1965 yılında Moskova’da öldü.
Ayrıntılı Bilgi: www.2011.ifistanbul.com

2 Yorum:

imge dedi ki... 25 Mart 2011 11:52  

filmi başka türlü edinme imkanımız yok mudur?

Ömero dedi ki... 25 Mart 2011 15:38  

Şu an için başka türlü ulaşma şansı gözükmüyor maalesef... Ama yine de if istanbul'la temasa geçmek en sağlıklısı.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......