! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Ressam Bedri Baykam, İstanbul Akatlar Kültür Merkezi'nde katıldığı "İnsanlık Anıtı" toplantısından çıkışta bıçaklı saldırıya uğradı. Karnından yaralanan Baykam yardım isterken, çevredekilerin tepkisizliği dikkat çekti. Saldırıyı gerçekleştiren zanlı Mehmet... Çelikel, polise teslim oldu. Toplantıda konuşan Mehmet Aksoy, "İnsanlık Anıtı" yıkanlar, insanlık suçu işlemiş olacaklar ve o heykelin altında kalacaklar. Kefeninizin cebinde belki Cola Turkalar, küçük gemiler, MedicalPark hastaneleri olmayacak. Ama alnınızda heykel yıkan başbakan kara damgasını taşıyacağınız kesin" dedi. Aksoy, "Önümüzdeki günlerde bir korsan heykel sergisi yapacağız. İnadına heykel sergisi olacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Kars'a yürüyeceğiz" diye konuştu.


Bedri Baykam'ı bıçakladı, teslim oldu

Ünlü ressam Bedri Baykam ve asistanı, İstanbul'da bir otoparkta bıçaklandı. Saldırı sırasında siyah kıyafet giyen, elinde şemsiye ve kitap bulunan Mehmet Çelikel, akşama doğru teslim oldu.

Kars'ta bulunan İnsanlık Anıtı'na yürüyüş düzenlemek amacıyla sanatçı dostlarıyla Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi'nde bir araya gelen ressam Bedri Baykam, toplantı çıkışı saldırıya uğradı.

Bedri Baykam ve asistanı Tuğba Kurtulmuş, toplantı sonunda araçlarının bulunduğu otoparka gitmek için yürümeye başladı.Baykam ve Kurtulmuş'u bıçaklayan saldırgan koşarak olay yerinden uzaklaşırken, durdurduğu beyaz bir otomobile zorla binerek kaçtı.

Saldırının ardından caddeden geçenlerden yardım isteyen Bedri Baykam'ın "Hastaneye götürün, . bıçaklandım. Çabuk" diye bağırdığı duyuldu. Ancak kimse Bedri Baykam’ın yardımına koşmadı. Binmek istediği bir başka otomobilin sürücüsü Bedri Baykam’ı gördü ancak kapılarını açmayarak, uzaklaştı. Bedri Baykam daha sonra bir taksiyle hastaneye gitti.

Karın bölgesinden yaralanan Bedri Baykam taksiyle Acıbadem Maslak Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Baykam'ın asistanı Tuğba Kurtulmuş'un durumunun sanatçıya göre daha ciddi olduğu bildirildi.

Bedri Baykam'ı bıçaklayan Mehmet Çelikel, akşam saatlerinde teslim oldu. Çelikel, "Bana hakaret etti, o nedenle bıçakladım" dedi.

Baykam'ın bıçaklandığını gören Safiye Mine Erdurak, bağırmasalar saldırganın kendilerini de yaralayacağını belirterek, saldırının planlı olduğunu söyledi:

''Konuşurken Bedri Baykam, 'vuruldum' dedi. O anda Baykam'ın can havliyle karnını ve bacağını tutarak bir taksi durdurduğunu gördüm. Saldırgan üzerimize geldi. O anda şok yaşadım. Bağırmasak biz de aynı darbeyi alacaktık. Baykam'ın yanındaki yardımcısı Tuba Kurtulmuş da yaralandı. Saldırgan, 30 yaşlarında, siyah kıyafet giymişti. Elinde şemsiye ve kitap vardı. Hafif sakallı, bıyıklı ve gözü dönmüş gibiydi.''

Bahri Genç de kaçan saldırganı bir süre kovaladığını ancak kendisini bekleyen beyaz otomobile
binerek kaçması üzerine yakalayamadığını söyledi.

Bu arada, Bedri Baykam ile yardımcısı Kurtulmuş'un ameliyata alındığı hastaneye sanatçılar Edip Akbayram ve Suavi, ressam Mehmet Güleryüz, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da geldi.

VALİLİK AÇIKLAMASI
İstanbul Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyla ilgili şunları kaydetti;

''Bugün Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi'nde bir toplantıya katılan ressam Bedri Baykam ve asistanı, çıkışta 35-40 yaşlarında bir erkeğin saldırısına uğramıştır. Baykam ve asistanı, Acıbadem Maslak Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Olayla ilgili soruşturma devam etmekte olup, saldırganın yakalanması için güvenlik güçlerimiz tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır."

BAYKAM'IN SON KONUŞMASI
Toplantıya aralarında Levent Kırca ve Rutkay Aziz’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katılmıştı. Toplantıda 23 Nisan’da "İnsanlık Anıtı"na yürüyüş yapılması planlandı.

Baykam, saldırı öncesi toplantıda şunları söylemişti:

"Sayın Başbakan ülkesinin tüm aydınlarına, sanatseverlerine ve demokrasiye Fransız kalmak istiyor. Duymak istemiyor, görmek istemiyor, dinlemek istemiyor. Biz, burada sanki bir cinayeti engellemeye çalışmak için birarada bulunuyoruz. Bu ağır havayı hissediyoruz. Bu, bir sanatsal katliamı engellemek için buradayız. Ben bu heykeli ilk kavram ve yapım aşamasında tüm inancımla, coşkumla kutlamış olmanın rahatlığıyla konuşuyorum.

Bütün bu olaylar hiç yaşanmadan, bu heykel orada en güzel şekilde dikilirken, ben İnsanlık Anıtı’nı öven, hakkını veren, değerini kabul eden, bu sevinci yaşayan iki makale kaleme almış aynı zamanda bir yazar olarak da konuşuyorum. İnsanlık Anıtı’nın nasıl mekana uyduğu, nasıl güzel bir şekilde o coğrafyaya oturduğunu, nasıl turistik bir çekim alanı oluşturacağını da herhalde görmemek mümkün değil. Bu heykel şayet yıkılırsa, bütün dünya Talibanlar’ın Buda Heykeli’nden sonra bu da Türkiye’nin Buda hamlesi diye ister istemez bunu tüm dünyaya duyuracak."

3 Yorum:

Ömero dedi ki... 23 Nisan 2011 10:10  

Bıçaklı saldırı sonucu yaralanarak tedavi altına alınan Ressam Bedri Baykam, yaşadıklarını bir mektupla kamuoyu ile paylaştı.

Baykam'ın tedavi gördüğü Maslak Acıbadem Hastanesi önünde eşi Sibel Baykam tarafından okunan mektup şöyle:

''Sevgili arkadaşlarım, zahmet edip buralara geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Beni görebilmenizi ve sizlerle kucaklaşabilmeyi isterdim. Ne var ki şu anda sağlığım buna el vermiyor. Yaşadığımız korkunç olaylar, ülkeyi her an gerenlere ve bu yıkıcı ruh halini taşıyanlara, ne kadar dert onu bilemiyorum, ama sanatı ve sanatçıları, bu ülkede bu kadar hedef gösterirseniz, düşünce insanlarını bu kadar dışlarsanız, laik demokrasiyi, aydınlanmayı ve Atatürkçülüğü savunanları bu kadar yabancı görmeye kalkarsanız, bu yaşanan felaketlere ve cinayet teşebbüslerine hiçbir şaşırma hakkınız kalmaz.

Türk sanatçısı ve aydını, tüm bu planlı saldırılara karşı dimdik ayaktadır. Olayın üstünün örtülmeye çalışılan meczup havası, sahte ve uydurma bir senaryodur. Herkes şunu bilsin ki, bu hazin tezgahların kimseye bir yararı olmayacak. Hiç kimse aydınlanma devriminin ışığını, güzelliğe, dostluğa, barışa, evrensel kardeşliğe ve sanatın her türlüsüne yol alan okun yörüngesini değiştiremeyecektir. Bugün buraya gelerek, Türk sanatına sahip çıkan her kuruma, her örgüte, sanatçıya ve vatandaşa sonsuz teşekkür ediyorum. Dayanışmamızı hiç kimse engelleyemeyecek.''-SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN DESTEK-Özerk Sanat Konseyi temsilcisi Orhan Aydın da 21 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği açıklamayı okuyarak, ''Sanat yapıtına ve sanatçıya saldıran 'ucube' kafaları kınıyor ve uyarıyoruz'' dedi.

Aydın, AKM, Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Emek Sineması, Muammer Karaca Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları, Ahmet Şık, Bedri Baykam ve Tuba Kurtulmuş'un başına gelenlerin ''sanatçı düşmanlığı'' olduğunu öne sürerek, ''Ülkemizi uçuruma sürüklemek pahasına sanat yapıtlarına, kurumlarına, sanatçılara yönelik tutumun giderek yönetimlerin resmi politikalarına dönüştüğünün farkındayız. Halkımızı Ortaçağ karanlığına düşürmemeye kararlıyız. Kararlılığımızın ifadesi olarak, 23 Nisan'da Kars'ta İnsanlık Anıtı önünde geleceğimizi sahiplenmeyi ödev biliyoruz'' diye konuştu.

alizafersapci dedi ki... 24 Nisan 2011 11:30  

Akıl ve sanat kazanacak.

GEZİ/YORUM... dedi ki... 28 Nisan 2011 16:11  

Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum.. Başbakanın sanatçıyı aramaması ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir durum..

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......