! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Olayların gelişmesine neden olan süreç:
Devlet Tiyatroları topun ağzında

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Tiyatroları'nın kapatlıarak, masraflarının özel tiyatrolara aktarılabileceğini açıkladı.

Radikal Gazetesinin haberine göre, zaman zaman Devlet Tiyatroları’na ilişkin gündeme getirilen ‘kapatılsın mı’ tartışmaları yeniden alevleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın tiyatro salonunu terk etmesiyle sonuçlanan olayı yorumlarken, devletin sanata, sivil toplumun üzerinden destek vermesini daha faydalı bulduğunu söyledi.

Günay: Çalışma var ‘Söz Sende’ programında önceki gün Balçiçek İlter’in sorularını yanıtlayan Günay, “Devlet hala bu kurumu taşımak zorunda mıdır? Bugünkü Türkiye’de devletin kadrolu sanatçısı olması gerekir mi? Bunu bütünüyle özel kurumlara terk etsek harcadığımız cari gideri doğrudan sivil toplumun bu organizayonlarına mı versek?” diye sordu ve ekledi:

”Devletin memura değil sanata kaynak ayıracağı projeler çerçevesinde çalışıyoruz. Yılda 100 milyon TL cari masraflar var oysa 50 milyon TL’yi özel tiyatrolara dağıtsak her yer tiyatro sahnesi olur.” Günay dün akşam makamındaki bir kabul sırasında da “O zaman memur sanatçı olmayacak mı?” yönündeki soru üzerine de “Bunları çalışıyoruz sadece. Vardığımız bir sonuç yok” yanıtını verdi. ‘Yanlış anlaşıldım’ Öte yandan Devlet Tiyatroları (DT) Sanatçısı Tolga Tuncer, Sümeyye Erdoğan’ın terk ettiği oyunla ilgili yazılı açıklama yaptı. Tuncer açıklamasında şöyle dedi:

“Her oynayışımda seyircilerle göz teması kurup oyunun içine çekebilmek için mimik, vücut dili gibi temel unsurları sürekli kullandım. Anladığım kadarıyla böyle bir oynayış biçiminin yarattığı algılama, amacından farklı biçimde değerlendirilmiştir. İnteraktif sahnenin akışında bir seyircinin sakız çiğnemesini kullanarak yaptığım nüktenin kıyafetle bağdaştırılması benim için üzüntü kaynağı olmuştur. Sürçülisan ettiysek affola.”Türkiye Tiyatrolar Birliği Yönetim Kurulu "Tiyatroda Sümeyye Erdoğan" kriziyle ilgili olarak bir bildiri yayımladı. Bildiri metni aynen şöyle:


Herkes haddini bilmelidir…

Sanat kamuoyu, geçtiğimiz günlerde Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından üç sezondur oynanan Genç Osman oyununda olup bitenleri, Başbakan’ın kerimesi Sümeyye Erdoğan’ın açıklamalarını ve Bakan Ertuğrul Günay’ın tiyatroculara ‘haddini bildiren’ tavrını konuşuyor.


Yaşananlar ortadadır.

Sümeyye Erdoğan, “ağzında sakızıyla oyun izlemeye gitmiş, yer bulunmayan salonda birinci sıraya oturmuş(!) ve oyun sırasında, sahnedeki oyuncu tarafından başörtüsü hedef alınarak hakarete uğradığını” söyleyerek salonu terk etmiştir.


Yaptığı açıklamada, ‘sanatçıları ve sanat camiasını geri kafalılıkla suçlayıp, faşist ilan etmiş’ ve yine haddi olmayan işlere burnunu sokarak, kendisi gibi düşünmeyenlere ve tüm sanatçılara sözüm ona, ‘başörtüsü üzerinden ders’ vermeye kalkışmıştır!


Kerime tarafından basına yansıyan mektup, densizlik ve seviyesizlik örneği olarak tiyatromuz için bir ilktir.Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise, söz konusu olayı genelleyip tiyatro sanatına ve sanatçısına saldırmayı adeta bir görev bilmiştir!

Huzuruna kabul ettiği genel müdüre, oyuncu arkadaşımıza ve sahne amirine hakaret etmiştir.


Bakan Beyin basına yansıyan ifadeleri de tiyatro sanatı adına, akıl almazdır!


“Bu tür olaylar aynı oyunda daha önce de yaşanmış; değişik şikâyetler aldık ama bu densizliktir”


Bakan bu açıklamayla, Sümeyye Erdoğan’ın hamisi olduğunu açıkça dile getirmiştir!


Oysa sahne üstünde disiplinsiz davranan, oyun rejisinin dışına çıkan yaratıcılar için yaptırımların ne olduğu bellidir.

Kaldı ki ‘açık oyun’ biçiminde sahnelenen ve ‘doğaçlamaya’ uygun sahnelerin olduğu bir oyunda oyuncunun özgürlüğü, oyunun yönetmenin saptayacakları ile sınırlıdır.


Sümeyye Erdoğan ve Ertuğrul Günay’ın ortaklaşıp, oyunculuk mesleğine ve sanat alanlarına vermeye çalıştıkları ‘gözdağını’ şiddetle protesto ediyor, bu durumun 21.yüzyıl Türkiye’si için, ‘faşist-gerici’ bir dayatma olduğunu kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.


Türkiye Tiyatrolar Birliği Yürütme Kurulu

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......