! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Bu yıl 9. düzenlenecek olan festival her sene Ağustos ayında düzenlenmektedir. Tarih, kültür ve doğanın aynı potada eridiği turizm kenti Bodrum'da, tarihi Bodrum Kalesinde düzenlenmektedir.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü olarak, ülkemizin önemli turizm merkezlerinde organize ettiğimiz festivallerde, üstün sanatsal kaliteye sahip nitelikli etkinlikleri, pek çok ülkeden sanatseverle olağanüstü tarihi mekanlarda buluşturmaktayız.

Ülkemizin kendine özgü güzellikleri ile tanınmış tatil beldesi Bodrum’da bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek olan Bodrum Uluslararası Bale Festivali, sanatseverlerin yoğun ilgisi, her geçen yıl yükselen sanatsal kalitesi ve yarattığı coşku ile bizleri gururlandırmaktadır.

Ülkemizin ilk ve tek bale festivali olma özelliğine sahip olan Festival, bugün geldiği uluslararası düzey ile yalnızca sanat kurumlarının değil tüm halkımızın da ilgi ve övgüsünü kazanacak konuma gelmiştir.

Bilet Almak ve daha fazla ayrıntıya ulaşmak için tıklayın.BALE PROGRAMI

15 Ağustos 2011
Pazartesi
İSTANBUL MOZAİK
U. Scholz / P. de Bana / J. Martinez
İstanbul Devlet Opera ve Balesi
18 Ağustos 2011
Perşembe
BEN, DON KİŞOT
Koreograf : Boris Eifman
St.Petersburg Boris Eifman Devlet Bale Tiyatrosu
21 Ağustos 2011
Pazar
CARMEN
Sahneye Koyan: Young Soon Hue
Schwerin Devlet Tiyatrosu Bale Topluluğu
22 Ağustos 2011
Pazartesi
CARMEN
Sahneye Koyan: Young Soon Hue
Schwerin Devlet Tiyatrosu Bale Topluluğu
25 Ağustos 2011
Perşembe
ROCK AND ROLL (SALLAN YUVARLAN)
T. McIntyre / S. Webre / C. Bruce
Washington Balesi
26 Ağustos 2011
Cuma
ROCK AND ROLL (SALLAN YUVARLAN)
T. McIntyre / S. Webre / C. Bruce
Washington Balesi
29 Ağustos 2011
Pazartesi
MEVLANA’NIN ÇAĞRISI
Koreograf : Mehmet Balkan
Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Baleleri
01 Eylül 2011
Perşembe
LOS VIVANCOS - 7 KARDEŞLos Vivancos
02 Eylül 2011
Cuma
LOS VIVANCOS - 7 KARDEŞLERLos Vivancos
03 Eylül 2011
Cumartesi
LOS VIVANCOS - 7 KARDEŞLERLos Vivancos
Bütün temsiller 21.45'de başlar.
7 yaşından küçük çocuklar temsillere alınmayacaktır. 7 yaşından büyük çocuklar için bilet alınması zorunludur.BODRUM KALESİ TARİHİ

Bodrum'un simgesi haline gelen kale, bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. (St. Peter Kalesi)
Bodrum kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik çağda önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir.
1406 - 1523tarihleri arasinda inşa edilen St. Jean Sövalyeleri'nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 m. ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47.50 m. yükseklikte olan Fransız Kulesi'dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir.
Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II.Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir.
Bodrum Kalesi, 19. yüzyil sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlıniteliği kazanmistir.
Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33.5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eser sergilenmektedir.

Müze, 1995 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışması'nda "Özel Övgü" ödülünü almıştır.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......