! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
2 Haz 2011

En Mahrem An

Beethoven'ın Immortal Beloved (1994) yapımı filminden ve müziklerinden daha önce bahsetmiş olabilirim ama ''Moonlight Sonata'' parçasını duyumsayınca yine bahsetmek istedim.

Beethoven yarı sağırdır ve bu bir müzik dehası için hiç de katlanılır bir durum değildir. Portrelerinde hep asık suratlı görülmesinin de belki de en büyük nedeni budur. Bir kızgınlık, bir öfkeli bakış yerleşmiştir bu dehanın kalbine. Gözleriyle, teniyle duymaya çalışmanın kızgınlığıdır bu.

Beethoven'ın durulduğu, sesleri unutup kendini dinlemek istediği bir an vardır. Bu anın betimlemesini Immortal Beloved (1994) yapımı filmde izlemek mümkün. Filmde Beethoven kimsenin olmadığı bir odada kaliteli bir piyanoyla karşılaşır. Odada kimsenin olmadığından emin olunca işte o kendini dinlediği parçayı ''Moonlight Sonata''yı çalmaya başlar.

Parçada gidip gelen bir gerilim vardır ve bu gerilim Beethoven'ın ta kendisini yansıtır. Beethoven parçayı çalarken adeta piyanoya kapanır. Bu kapanış biraz zorunlu biraz da bilinçli bir kapanıştır. Çünkü Beethoven'ın kulakları ancak titreşimi ileten bir nesneyle iç kulağa ulaşan sesleri işitebilmektedir. Piyanoya dayadığı kulağına binlerce yıldır durgun bir nehrin akışını andıran ses gelmeye başlar. Odanın gizli bölmesinden bu sesin başka misafirleri de vardır aslında. O sahne, bir sanatçıyla eseri arasındaki en mahrem ân'a şahit olur.

Filmi izlemeyenlere diyebilirim ki Beethoven'la ilgili şimdiye değin yapılmış en iyi filmdir. Filmde seçilen parçalar da Beethoven'ı yansıtan en iyi parçalardır.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......