! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Edvard Munch, Çığlık, 1893
Edvard Munch'ın 'Çığlık' adlı eseri, Mayıs ayında New York'ta müzayedeye çıkarıldığında sanat dünyasında sarsıntı yaratmaya aday

İngiltere gazeteleri, dünyaca ünlü müzayede salonu Sotheby's'in bu yıl alışılmadık bir eseri sanatseverlerin beğenisine sunacağını duyuruyor.

Norveçli ressam Edvard Munch'ın 'Scream' yani 'Çığlık' adlı eseri, Mayıs ayında New York'ta müzayedeye çıkarılacak.

Independent gazetesi, eserin 80 milyon dolara alıcı bulmasının beklendiğini yazıyor.

Gazeteye bilgi veren Sotheby's yetkilileri ise eserin fiyatının 80 milyon doları dahi aşabileceğini söyledi. "Modern zamanların Mona Lisa'sı" diye anılan Çığlık'ın dört versiyonu bulunuyor. Kalan üç versiyon da Norveç'te sergileniyor. Satışa sunulacak eserin şu anki sahibi, babacı Munch’ın arkadaşı olan Norveçli işadamı Petter Olsen.

Eser New York'taki satışından önce Londra'da da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Tabloda, sırtını batmakta olan güneşe vermiş, parmaklıklara yaslanan, ağzı korku ve dehşetle açık, avuçlarıyla kulaklarını kapamaya çalışan bir insan figürü yer alıyor.

Tablo dünyanın en bilinen eserleri arasında kabul ediliyor.

Edvard Munch, duygusal yönü ağır basan eserleriyle 20. yüzyıl başlarında ekspresyonizm akımının doğuşuna katkıda bulunan bir ressam olarak biliniyor. Munch 'Çığlık' tablosunu da 1893'te yapmıştı.

''Çığlık", hastalık, ölüm, hüzün, acı, kaygı gibi temaları işlediği eserler serisinin parçası. Bu eser, sanatsal yönü kadar son yıllarda bir kaç kez çalınmasıyla da ünlü. www.ntvmsnbc.com

DÜZELTMELER

Bu haberle birlikle çeşitli gazete ve sitelerde gösterilen Çığlık görseli orijinal değildir. Başkasına ait olan ve farklı yorumlanan bir resim kullanılmış; bu korkunç bir hatadır, insana çığlık attırır (:
Aldığım ntvmsnbc'de bile bu hata var. Medyanın gerçekten ciddi sanat danışmanlarına ihtiyacı var. Etraf haber editörü kaynıyor ama biri şu görseli kullanıyoruz, doğrumu? diye soran yok.
Neyse hatalı olan resmi veriyorum:

Ayrıca bir sanat eseri böyle alttan ve üstten kesilerek verilmez, veriliyorsa bile sağına-soluna, altına bir yere "kesit" veya "detay" diye yazarsın. Hata üç: Bu resimde arka plânda duran şapkalı figür tamamen fantezi ürünüdür. Orijinalinde öyle bir duruş yoktur. Bir çift, Çığlık figürünün arkasında yürümektedir, o kadar. Orijinal Çığlık, yazı başlık görselinde kullanılandır.

DÜZELTME (23.02.2012)
Bir yaşıma daha girerek Çığlık'ın dört ayrı versiyonunun olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. (:
Meğer servis edilen görsel hatalı değilmiş, bizzat Munch'ın yaptığı dört versiyondan birisiymiş.

Radikal'in haberi:
Sanat tarihinin en ikonik tablolarından ‘Çığlık’ satılıyor! Norveçli ressam Edward Munch’un başyapıtı, New York Sotheby’s Müzayede Evi’nin Mayıs 2012’de düzenleyeceği ‘Empresyonist ve Modern Sanat’ müzayedesinde satışa sunulacak. Munch’un, 1893 - 1910 arasında farklı malzemelerle yaptığı dört farklı ‘Çığlık’tan ikisi Oslo’daki Munch Müzesi’nde, biri Norveç Ulusal Sanat Galerisi’nde bulunuyor. Sotheby’s tarafından satışa sunulacak 1895 tarihli ‘Çığlık’ın 80 milyon dolardan fazla bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

4 Yorum:

Ecehan dedi ki... 23 Şubat 2012 11:59  

Hürriyetteki resmi görünce "pes!" deyip kapatmıştım. http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/19968796.asp
Ve ben de merak etmiştim, en baba medya devlerinin bir tane doğru dürüst editörü olmaz mı, olamaz mı ki? diye.

Ömero dedi ki... 23 Şubat 2012 12:14  

Konu sanat ve sanat tarihi olunca bu ancak müzayedelerde medyanın aklına gelir, o da hatalı gelir... ((:

Bu kadar çok olunca, acaba bu haberi servis eden ajans mı yanlış resim vermiş diye de aklıma gelmeye başladı. Aksi hâlde pes evet...

pisikopati dedi ki... 23 Şubat 2012 14:20  

editörleri yok, tashihçileri yok..neleri var peki ben de bilmiyorum..

Ömero dedi ki... 23 Şubat 2012 14:49  

Arkadaşlar, meğer bu çığlık dört versiyondan biriymiş, hönk yani!!!
Düzelme haberini yukarıya girdim. Radikal doğru düzgün haberi vermiş... (:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......