! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Bu albümde eseri bulunan besteciler:
Ahmed Adnan Saygun, Ekrem Zeki Ün, Mordechai Zeira, Necip Celal Andel, Sadi Işılay, Shlomo Gronich, Shlomo Idov

“Bülent Evcil fevkalade bir tona ve mükemmel bir tekniğe sahip. Her yönüyle çok etkileyici genç bir flütçü ve bence kuşağının en önde gelenlerinden biri.”
Sör James Galway

Türkiye’nin müziği, Orta Asya halk müziğinden Osmanlı İmparatorluğu mirası İran, Balkan ve Bizans müziklerine kadar çeşitli unsurları bünyesinde barındırmaktadır. İsrail’in müziği ise dünyanın dört bir yanından gelen ve kendi müzik geleneklerini beraberlerinde getiren Musevi göçmenlerin bu gelenekleri bir İsrail müziği oluşturacak şekilde kaynaştırmasıyla şekillenmiştir.


Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sör James Galway tarafından kuşağının en iyi flütçülerinden biri olarak tanımlanan Bülent Evcil ile değerli piyanist Lior Kretzer bu albümde Türkiye’den ve İsrail’den ezgileri büyük bir ustalıkla yorumluyorlar.

Orta Doğu Minyatürleri

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın Arapça konuşulan ülkelerindeki çeşitli halklar Mezopotamya, İran, Kıbrıs, Türk, Musevi ve Arap müzik geleneklerini kucaklamaktadır.

Hıristiyanlık, Musevilik ve İslam gibi dinlerin Orta Doğu’nun müzik kültürü üzerinde tesiri büyük olmuştur. Din, klasikten moderne pek çok geleneksel müzik ve dans çeşidi için bir ana zemin teşkil etmektedir.

İsrail’in müziği, ulusal kimliğin ayrılmaz parçası haline gelen özgün bir müzik kültürünü oluşturacak şekilde geçen yüzyıl boyunca bir araya gelmiş Musevi ve Musevi olmayan müzik geleneklerinin bir kombinasyonudur. İbrani şarkıları, Klezmer müziği ve singalonglar öncüler zamanından başlayarak teşvik edilmiş ve desteklenmiştir. Avrupa, Asya, Orta Doğu ve başka yerlerden gelen Musevi göçmenler kendi müzik geleneklerini beraberlerinde getirmişler, bu gelenekleri bir İsrail müziği oluşturacak şekilde karıştırmış ve kaynaştırmışlardır.

Bu güzel albümden örnek müzikler için, tıklayın.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......