! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
İngiliz arkeolog Dr. John MacGinnis, üzerinde 60 kadın ismi bulunan kalıntılar inceledi ve ilginç bir sonuca ulaştı...

İngiliz arkeolog Dr. John MacGinnis, Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde Asur döneminden kalan Tuşhan kalıntılarında bilinmeyen bir dilin izlerine rastladıklarını açıkladı.

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde görevli arkeolog Dr. John MacGinnis, Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nin Üçtepe Köyü'nde bulunan Asur Sarayı Tuşhan'ın kalıntılarında şimdiye kadar bilinmeyen bir dilin izlerinin bulunduğunu açıkladı. Geçmişi 2 bin 800 yıl öncesine dayanan, Asur Kralı Banibal tarafından yaptırıldığı kaynaklarda yer alan sarayın kalıntılarındaki kil tabletlerdeki dilin, İran'ın batısında Zagros Dağları'nda yaşayanlar tarafından kullanıldığı ileri sürüldü. Bu tabletlerde 60 kadının isminin yazdığı da açıklandı.


MacGinnis, bu isimlerin 45'inin şimdiye kadar rastlanmayan, bilim dünyası için yeni olan bir dilde yazıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu kadınların savaşta esir alındıklarını düşünüyorum. Zagros Dağları'nda yaşadıklarına kanaat getirmemin nedeniyse o dönemde Asur halkının askeri anlamda aktif oldukları tek bölge orasıydı. Arkeolog ve dilbilimci arkadaşlarımla bu 45 ismi inceleyerek yeni dilin özelliklerini aydınlığa kavuşturmaya çalışacağız."

1 Yorum:

Adsız dedi ki... 12 Mayıs 2012 03:15  

Bilinmeyen bir dil ise muhakkak Kurtcedir.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......