! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
"Noel Baba yerine Nasreddin Hoca olsaydın, ezanı da koysaydın!" "Sanırsın kendisi manav. Koysaydın birader."

Yılmaz Erdoğan' ın "Türkiye'deki bir sette günde beş kez ezan için durursun, 'Aziz Allah' dersin, beklersin, çay içersin ama filmde duyulmaz o ezan. Bir yabancı buraya geldiğinde mutlaka bir İstanbul sabahı uyanıp ezanı çeker. Sen de Batıcı kafalı biri isen 'bunlar da bizi böyle gösteriyor' dersin" sözlerine destek verenler kadar tepki gösterenler de oldu.

Ümit Ünal, Reha Erdem'in yönettiği 'Beş Vakit' dahil birkaç örnek göstererek "Yılmaz Erdoğan sanırım 'Beş Vakit' adında bir filmi, 'Ses' ve 'Ara'daki ezan sahnelerini bilmiyor. Ya da sadece popüler sinemayı kastediyor" dedi.


Tarık Akan (Oyuncu): Amacı iktidarla bağını güçlendirmek

Yılmaz Erdoğan'ın düşüncelerinin hiçbirine katılmıyorum. Tamamen yersiz bir açıklama, bunun böyle olmadığını herkes biliyor. Bence kendisi iktidarla olan ekonomik bağını geliştirip güçlendirmek için bu konuşmaları yapıyor.

Tunca Arslan (Sinema Yazarları Derneği Başkanı): Kafası karışık

Devrimlerin sanata darbe vurduğunu söylemek, en hafif deyimle, tarih ve özel olarak da sanat tarihi bilmemektir. Yılmaz Erdoğan, devrim nedir, karşı-devrim nedir, önce onları öğrenmeli. "Filmlerde ezana yer verilmez" gibisinden lafları ise açıkça bugünkü iktidara şirin görünme çabası olarak değerlendiriyorum. Türk sinemasının değişik dönemlerinden en az 500 film sayabilirim ezan sesi duyulan ve cami sahnesi bulunan. Röportajını okuduğum kadarıyla Yılmaz Erdoğan'ın kafası karman çorman, kavramları birbirine karıştırmış durumda.

Ümit Ünal (Senarist-Yönetmen): 30 yıl önce söylenmesi gereken sözler

Yılmaz Erdoğan, bu sözleri steril bir kültürel iklimde yaşadığımız 25-30 yıl önce dile getirseydi çok doğru bulabilirdim. Yer yer doğru ama hayli gecikmiş tespitler yapıyor. Bugün ülkemizin yaşadığı kültürel kopuşu dert edinen ve işlerinde yansıtmaya çalışan çok sayıda sinemacı var. Dine, din adamlarına önyargıyla yaklaşmayan, ezan ya da dini öğeler barındıran çok sayıda film var. İlk aklıma gelenler 'Beş Vakit', 'Polis', 'Takva', 'Uzak İhtimal' Kendi çektiğim, yazdığım birçok filmde de ezan sesine yer verdim. Kastettiği sadece popüler sinema ya da TV dizileri ise bilemem.

Hürriyet'in haberine göre; Twitter başta olmak üzere sosyal medyada yapılan yorumlarda Erdoğan'ın bu sözleri, son filmi için Kültür Bakanlığı'ndan aldığı 500 bin TL'lik teşvike bağlandı.

İşte o yorumlardan bazıları:
- Yılmaz Erdoğan "Filmlerde neden ezan okunmuyor?" diye sormuş. Sanırsın kendisi manav. Koysaydın birader.
- "Noel Baba yerine Nasreddin Hoca olsaydın, ezanı da koysaydın" derler adama.
- Yılmaz Erdoğan, "Delikanlı Mükremin"den "Fadıl Fıdıllıoğlu" formuna geçişini başarıyla tamamlamıştır.
- Nedir bu yaranma kültürü. "Para gelecek yerden namaz esirgenmez" soytarılığını anlamadım. İhtiyacın mı var o paraya. Değer miydi?
- Erdoğan da yoldan çıktı. Bakanlıktan aldığı 500 bin TL'nin karşılığını vermek için, 50 yıldır sallamadığı ezanı hatırladı.
- Yılmaz Erdoğan Hacıyatmaz adlı bir film çekecek, belki.
- Bayram değil seyran değil; Yılmaz Erdoğan "muhafazakârları" neden öptü?
- İlk önce kendi filmlerinde ezana yer vereceksin, daha sonra eleştireceksin. Geç bu popülist tavırları.
- Yılmaz Erdoğan da günün gerektirdiği şekilde konuşmaya başlamış. Adama sormazlar mı "Sen bugüne kadar bu dediğini neden yapmadın?" diye.
- Geleceğin Kültür Bakanı.
- Filmi için bakanlıktan 500 bin alınca, filmlerde "ezan olmadığı''nı hatırladı.
- Bakanlıktan filmi için 500 bin TL destek alınca "Filmlerde ezana yer verilmez" demiş. İyi para, adam haklı; beyler dağılın.
- Yılmaz Erdoğan şunu iyi bilmeli; bir ülkede yalakalığın getirisi, dürüstlüğün getirisinden daha fazla ise, o ülke yok olmaya mahkûmdur!
- Noel Baba hohoho filmini ben mi çektiydim anacım...

'HERKESE SEVGİLER'
Erdoğan, eleştirilere Twitter'dan şu karşılığı verdi:
- Barıştırmak için söylenen küstürmek için kullanılmaz. Manşetlerle meramı sertleştirmek iyi niyetlilik olmaz.
- 5 sayfalık röportajın 3 cümlesiyle kanaat geliştirilmez.
- Kızgınlığın hiçbir türü sükûnet getirmez. Düşünce özgürlüğü uygulanır, sadece talep edilmez.
- Sevgi sadece seni sevene verilmez. Herkese sevgiler.

NE DEMİŞTİ?
Aylık sinema dergisi "Film Arası"na konuşan Yılmaz Erdoğan, şunları söyledi: "Türkiye'deki bir sette günde beş kez ezan için durursun, 'Aziz Allah' dersin, beklersin, çay içersin ama filmde duyulmaz o ezan. Bir yabancı buraya geldiğinde mutlaka bir İstanbul sabahı uyanıp, ezanı bir çeker. Sen de Batıcı kafalı biri isen 'Bunlar da bizi böyle gösteriyor' dersin. Yerelliğin bir numaralı şeyi din. Gelişim olarak materyalist bir kampın ağırlığı söz konusu. Buradaki materyalizmin bizdeki karşılığı laikliktir."

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......