! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Başkent'teki iki cami, duyanlar ve ilk defa ibadete gelenlerde büyük merak uyandırıyor. Çünkü bu camilerin isimleri: ''Gıcık Kadın Camii'' ve ''Hemhüm Camii''

Ulus'ta bir adres sorulan yaşlı bakkalcı adresi ''Gıcık Kadın Camii'ni geçince'' diye tarif ediyor. ''Öyle cami ismi mi olur'' diye düşünürken, Dörtyol'un tarihi, dar sokaklarında ''Hemhüm Camii'' boy gösteriyor.

Eski bir yerleşim merkezi Ulus semtinde küçüklü büyüklü pek çok cami var. Adıyla ilgi uyandıran bu iki cami de eski ve küçük camilerden.
Asıl adı ''Gecik Mescidi'' olan cami, Karapürçek'e bağlı Gecik köyünden Hacı İsmail kızı Hatice Gecik tarafından 1443 yılında yaptırılmış. Camiyi yaptıranın Gecik köylü bir kadın olması sebebiyle gıcık kadın olarak halk arasında söylense de cami imamı Hamza Kayaoğlu'na göre, bu adlandırma camiyi yaptıran hanımefendinin inatçı ya da aksi olduğu için değil, Gecik köyünün ''gecik, gicik, gıcık'' gibi farklı telaffuz edilmesinden kaynaklanıyor.

Kerpiç yapısı, alçı mihrabı ve kitabesiyle dikkati çeken Gecik Mescidi, 2013 yılında ihaleye çıkılarak restore edilecek.

Hemhüm adının rivayetleri

Gecik Mescidi'nin aşağısındaki ara sokaklarda bir otomobilin milimetrik hesaplarla girebildiği dar sokakların kesişme noktasında yer alıyor Hemhüm Camii.

Mahalle kültürünün yaşatıldığı semtte derme çatma evlerinin önünde muhabbet eden yaşlı teyzelerden caminin adının sorduğumuzda iki rivayeti aktarıyorlar bir solukta.

Bunlardan biri çok önceleri hızlıca namaz kıldıran ve kıldırırken ne okuduğu zor anlaşılan cami hocasına atıfta bulunuyor.
Diğeri ise camiyi yaptıran kişinin konuşurken lafı ağzında gevelediği için ''hemhüm'' benzetmesinin kullanıldığını anlatıyor.
Sade ve küçük yapılı Hemhüm Camii'nin minaresi ise yüzyıllara direnerek orijinal halini koruyor.

15. yüzyılda yaptırılan bu caminin adının kaynağı tam olarak bilinmese de duyanların hemen merakını çekiyor.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......