! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Düşünmek istiyorum sessizce, sakince, kesilmeden, sandalyemden kalkmak zorunda kalmadan, bir şeyden diğerine kolayca süzülerek, husumet ya da engel duygusu olmadan. Derinlere dalmak istiyorum, yüzeyin ötesine; kaskatı gerçeklerden kurtulmak istiyorum. Kendimi sabitlemek için, akıp giden ilk düşünceyi yakalamalıyım. ” Virginia Woolf

Biyografi yazınının en büyük risklerinden biri, anlatılan kişinin belli bir kerteden sonra tamamen bilgi ve belgeden ibaret, soğuk, tarihi bir figür haline dönüşmesidir kanımca. Biyografinin canlılığı esas olarak, anlatılan kişinin yaşamla olan ilişkisi ve ortaya koyduğu çalışmaları ya da eserleri ile toplam bir analiz çerçevesinde sunulmasıyla sağlanabilir.

Özellikle edebiyatçıların ve sanatçıların biyografilerinin, yapıtları ve yaşadıkları dönem ve hayatlarındaki olaylarla birlikte analiz edilerek anlatılması, paralel bir ilişkiyi ortaya çıkarması açısından da önemli bir husus.

Şüphesiz ki Virginia Woolf’un hayatı yüzlerce kere kaleme alınmış ve birçok kez biyografik açıdan incelenmiştir. Bu biyografilerden biri de Türkçeye yeni kazandırılan Anthony Curtis’in, Woolf hakkından biyografik olarak hazırladığı “Virginia Woolf Bloomsbury ve Ötesi” isimli kitabı.

Curtis kitaba öncellikle, Virginia Woolf’un kardeşi olan Vanessa Bell’in oğlu Quentin Bell’in teyzesi hakkında yazdığı ‘Virginia Woolf’ kitabına bir saygı duruşu ile başlıyor.

Curtis, yazılan birçok biyografik çalışmanın aksine ve bir biyografinin ötesinde, bir dönemin Woolf üzerindeki etkilerini kaleme alıyor. Curtis, Woolf’un doğup büyüdüğü Hyde Park Gate 22 numarada başlayan resmi tarihini adım adım izleyerek, Woolf’u yazarlığa götüren atmosferle birlikte inceliyor.

Victoria devrinin tanınmış yazarlarından Sir Leslie Stephen’ın kızı olan Woolf’un ilk çocukluk ve gençlik yıllarında art arda yaşadığı kayıplar (Annesi Julia Stephen ve üvey ablası Stella’nın ölümü) ve sonrasında yaşadığı ve hayatı boyunca, ölümüne kadar, peşini bırakmayacak olan ruhsal bunalım ve Woolf’un eserlerinin o dönemdeki ilişkileri irdeleniyor. Curtis, yaşanan kayıplardan sonra Stephen Ailesinin Hyde Park Gate 22 numaradan taşınışı ve sonrasında Bloomsbury’e uzanan anlatımda kronolojik sıranın yanı sıra, Woolf’un eserlerine tekabül edişini de detaylı bir şekilde veriyor.

BLOOMSBURY GRUBU VE ÖTESİ
Kitabın asıl odak noktası ise Virginia ve eşi Leonard Woolf’un da üye olduğu Bloomsbury Grubu. Grup üyeleri arasında John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlü kişiler de var. Curtis, grup üyelerinin etik, cinsellik, sanat tartışmaları ve aşk ilişkilerini detaylı olarak inceliyor.

Bu çalışmanın diğer birçok emsalinden ayrılan en önemli noktalarından biri sayılabilecek şey, çalışmanın Woolf’un dönemini bir bütün olarak ele alması ve özellikle de yapılan titiz bir çalışma sonrasında, Woolf’un yaşadıklarını ve etrafındaki kişileri ve hayatı nasıl ve hangi karakterler olarak romanlarına yansıtışını vermesi. Bunun yanı sıra Curtis kitapta Virginia’nın hayatına giren ya da ailesi ve yaşamı ile ilişkili herkesi detaylı olarak anlatıyor.

Bir diğer özellik de kitabın bir Virginia Woolf güzellemesi olmaması ve buna bağlı olarak da nesnelliğini yitirmemesi. Bu konuda en önemli örnek, kocası Leonard Woolf Yahudi olmasına rağmen Virginia’nın antisemitist olması. Curtis bunun biyografi yazarları tarafından çoğunlukla doğru yansıtılmadığının da altını çiziyor. Çoğunlukla kaynak olarak kullandığı Woolf’un mektuplarıyla, bu yönünü örneklendiriyor.

Öte yandan Curtis de bir edebiyat eleştirmeni olduğu için kitapta, eserlerin çözümlemesine ve dönemsel ilişkisine dair, Woolf’un eserlerinden örnekler de vererek tanımlalar yapıyor.

Bu özelliklerin bütününde Curtis, Woolf’un hayatı, roman karakterlerinin gerçek hayattaki kişilerle ilişkisini, tüm kaynakları tarayarak titizlikle ortaya çıkarması bakımından, Woolf’un hayatında bilmediğimiz ne kaldı ki sorusunun altını dolduruyor.

Virginia Woolf
Bloomsbury ve Ötesi
Anthony Curtis
İletişim Yayınları
2012, 335 sayfa

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......