! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
YDÜ Süper Bilgisayarlarının da Katkı Koyduğu Büyük Patlama Deneyi'nde Tanrı Parçacığı Keşfedildi. İşte Cenevre Cern Laboratuvarlarından ve YDÜ'den yapılan müthiş açıklamalar

04 Temmuz 2012 Çarşamba - İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan CERN Laboratuvarları, Higgs bozonu olabilecek bir atom altı parçacık keşfedildiğini açıkladı. YDÜ Süper Bilgisayarlarınında Katkı Koyduğu, Büyük Patlama Deneyi'nde Higgs bozonu olabilecek bir atom altı parçacık keşfedildiğini açıkladı


YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ DE YÜZYILIN DENEYİNİN İÇİNDE..
YDÜ bünyesinde 2007 yılında kurulan IBM siper Bilgisayarı Saniyede 17 trilyon işlem yapabilen ve dünyanın en güçlü yüz bilgisayarı arasında arasında bulunuyor. Dünyada sadece 28 üniversitede var. Hesaplama hızı ve kapasitesiyle kurulduğu yıl dünya üniversiteleri arasında 13 sırada yer alan bu bilgisayar yakın coğrafyadaki en güçlü ikinci bilgisayar olma özelliğini de taşıyor.

İşte yukarıda saydığımız özelliklere sahip Yakın Doğu Üniversitesi Süper Bilgisayarı ile Dünya bilimine katkı sağlayan projelerle işbirliği içerisinde olmaya ve katkı sağlamaya devam ediyor.

19 Ekim 2008 tarihinde YDÜ İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi yüzyılın deneyi olarak bilinen ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi(CERN) tarafından yürütülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısından (Large Hadron Collider – LHC) elde edilen sonuçları hesaplamaya başlamıştı.

Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi Genel Müdürü, YDU-IBM İleri Araştırmalar Merkezi Başkanı ve YDÜ süper bilgisayarının mimarı Ali Erdinç Köroğlu yaptığı açıklamada “Bilim ve insanlık için çok büyük bir başarıya imza atılmıştır, bu çok uluslu devasa organizasyon içerisinde 4000 fizikçi ve mühendisin çalıştığı deney bize insan azmi ve zekasının neler yapabileceğine dair en iyi örnek olmuştur. Tarihi bir dönüm noktasına gelindi, analizlerin sonuçlarını bekleyip göreceğiz. Üniversite olarak insanlığın bugüne kadar ki en büyük deneyine katkı koymaktan dolayı çok gururluyuz '' dedi.

CERN bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (LHC) Tanrı Parçacığı'nı bulmak için yapılan en son deneyin sonuçlarını açıkladı.

Reuters ve AP, bilim insanlarının açıklamasına dayanarak CERN'de yeni bir atom altı parçacık keşfedildiğini duyurdu.

Heuer, toplantının sonunda Higgs Bozonu teorisini ilk ortaya atan ekipten hayatta olan ve sunumu izleyen bilim insanları için alkış istedi.

İsviçre,İngiltere ve Avustralya'da eş zamanlı düzenlenen üç konferansta fizikçiler CERN'de yapılan sunumu takip ediyor. Şu ana kadar yapılan açıklamalarda, ortaya çıkarılmak istenen Higgs Bozonu'na işaret eden bir atom altı parçacığa ait iz bulunduğu belirtildi.

CERN, Aralık 2011'de yapılan deneylerin ardından Tanrı Parçacığı olarak kabul edilen ve evrenin oluşumu hakkındaki en önemli bilgileri sakladığına inanılan Higgs Bozonu'nun bulunmasına çok yaklaşıldığını belirtmişti.

Başka bir kıtada görüntülü sunulan ilk Yüksek Enerji Konferansı'nda fizikçiler Higgs Bozonu deneyi hakkındaki açıklamaları yaptı. Deneylerinde dört bin fizikçi ve mühendisin çalıştığı Higgs Bozonu'na işaret eden parçacığın bulunması, maddenin neden yoğunluğa sahip olduğu ve evrendeki temel kuvvetleri açıklayan Standart Model'in eksik kalan kısımları da tamamlayabilir.


'EVET BULDUK'

CERN Genel Direktörü Rolf Heuer; '' Evet, parçacığı bulduğumuzu söyleyebilirim. Bu küresel bir başarı. Bir keşif yaptık ve yeni bir parçacık bulduk. bugün tarihi bir dönemeçteyiz. Ancak bu sadece bir başlangıç. Hepimiz gurur duymalıyız. Gelecek içim iyimser olmalıyız. '' dedi.

Bugün 83 yaşında olan toplantı salonunda yer alan Peter Higgs, gözleri dolarak, '' Bu hayatımda tanık olduğum en büyük olay '' ifadesini kullandı.

1 Yorum:

römork dedi ki... 7 Temmuz 2012 15:40  

Tanrı adına bir şey bulunacağı pek mantıklı değil aslında :)

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......